x
Close

Recent Posts

Sayılarımız

Peron Dergi 1. Sayı

  • PublishedEylül 11, 2023

Peron Dergisi Yayım Hayatına Başladı !

Peron dergisi, 2020-2021 Aralık-Ocak sayısıyla beraber yayım hayatına başladı.

Derginin imtiyaz sahibi ve editörü Hasan Deniz Duran, basan yayınevi Gece Kitaplığı yayınevi. Derginin yazarları henüz isimleri edebiyat alanında yeteri kadar duyulmamış olmasına rağmen özgün kalemleriyle derginin muhtevasına renk katmışlar. Dergi isimlerden ziyade Türk edebiyatına katkı sağlama amacı içerisinde. Ondan dolayıdır ki dergiye gönderilecek her yazı isme bakmaksızın değerlendirilecek.

“Dergi; Türk edebiyatında, insanların gözlerinde ve yüreklerinde ayrı bir yer kazanma arzusuyla yoluna devam edecek.”

Yazar H. Deniz Duran

Peron dergisi herhangi bir çevreleşmeye karşı olarak içinde bulunan yazarlarıyla beraber fikirlerini olabildiğince çok kişiyle paylaşmayı, edebiyatın arka sıralarında kalmış veya gün yüzüne çıkmamış fikirleri memnuniyetle gözler önüne serme gayretinde olacak ve Türk edebiyatında, insanların gözlerinde ve yüreklerinde ayrı bir yer kazanma arzusuyla yoluna devam edecek…

Bu sayımızda herhangi bir dosya konumuz olmasa da çeşitli yazılarımızla bir çokseslilik yarattığımızı düşünüyoruz. 1.sayımızda, “Felsefe ve Bilim İlişkisine Diyalektik Bir Bakış” yazısıyla Necmettin Sarı, Hacı Orhan Pamuk” anı hikayesiyle Sezai Çoruhlu, “Papatya Demeti” şiiriyle Sezgin Özden, “Vatanın Tarihine Dair” başlıklı tarih yazısı ile Necip Topuz, “Reification” (Şeyleşme) isimli makalesiyle Demir Göç, “Bir Yazarın Öğleden Sonrası” öyküsüyle Tahsin Abalı, “Yalan Aşk” tiyatro oyunu ile Bulent Duran, bir tablonun önünde dururken yazılmış “Ruhsal ve Bedensel Bütünleşmenin Büyülü Adı: Aşk” başlıklı yazısı ile Ekin Karan, “Keklik” isimli öyküsüyle Tarık Barbaros Pilevne ve “Ferrari’sini Satan Papa” başlıklı inceleme yazısı ile Kemal Tahsin yer almaktadır.

Yazarlar: Necmettin Sarı, Sezgin Özden, Necip Topuz, Demir Göç, Tahsin Abalı, Bülent Duran, Tarık B. Pilevne, Kemal Tahsin ve Ekin Karan.

Written By
admin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir