x
Close

Recent Posts

Sayılarımız

Peron Dergisi 3.sayı

  • PublishedEylül 11, 2023

Peron Dergisinin 3.Sayısı Yayımlandı – 2021
Üç aylık edebiyat dergisi Peron’un “Muzaffer İzgü, Aziz Nesin: Mizah ve Çocuk” temalı 3. sayısı yayımlandı.
Mizah hayatımızda önemli bir yer tutuyor. Kimilerini güldürüyor, kimilerini rahatsız edebiliyor, hatta belki kimilerini aşık bile ediyor. Yazarlar da günlük hayatın önemli bir parçası olan mizahı eserlerinde kullanıyor veya eserlerini mizah üzerine kurabiliyorlar. Ülkemizde de mizahı ustalıkla kullanan yazarlar var, ülkemizin sosyokültürel yapısından olacak bizim mizahımızda politika da geniş bir yer tutmuştur her zaman. Aziz Nesin ve Muzaffer İzgü de bu silahı ustalıkla kullanmış yazarlardır. Bu iki yazar aynı zamanda çocukları çok sevmiş, onların dünyalarını çok iyi anlamış ve onlar için birçok kitap yazmışlardır.
“Ülkemizin sosyokültürel yapısından olacak bizim mizahımızda politika da geniş bir yer tutmuştur her zaman. Aziz Nesin ve Muzaffer İzgü de bu silahı ustalıkla kullanmış yazarlardır.”
Sn. H. Deniz Duran
Bu sayımızda Aziz Nesin’in ölüm yıl dönümü dolayısıyla dosya konumuzu onun hayatı üzerine kurduk, biraz da Muzaffer İzgü’den ve bu iki ismin ortak paydası olan mizah ve çocuk kitaplarından bahsetmek istedik.
Madımak katliamını, Bülent Duran’ın “UnutMADIMAKlımda” yazısı ile ele aldık ve yazarımız, o günlerde hissettiği duygularından bahsetti yazısında.
Bu sayıda da aramıza yeni yazarlar şiirleriyle katıldılar: Enes Yanık “Tek Kişilik Fokstrot”, Defne Seven “Zaman Makinesi İcat Oldu” ve Rüya Aslan “Yıldız Kaydı, Dilek Tut!”. Sayın Hüseyin Özdemir’in “Pir Sultan Abdal Senfonisi” adlı şiir kitabının ikinci üçlük bölümünü önceden söylediğimiz gibi bu sayıda yayımladık.
Demir Göç, geçen sayımızın dosya konusu olan ölüme bu sayımızda farklı bir bakış açısıyla değindi.
Ekin Karan, Tahsin Abalı, Tarık Barbaros Pilevne, Sezai Çoruhlu ve Tarık Aksoy bu sayımıza hikâyeleriyle renk katıyorlar. Gerçekten okunması keyifli yazılar ortaya çıkardılar, umarım sizler de okurken keyif alırsınız.
Necmettin Sarı ve Sezgin Özden de bu sayımızda şiirleriyle yer aldılar.
Oğuz Kaan, yine geçen sayımızın dosya konusu olan müzik ile ilgili birtakım tüyolar verdi. Bu yazı hakkında sorularınız olursa dergimizin posta kutusuna e-posta atabilir, geri dönüşümüzle birlikte Oğuz Kaan Bey’e ulaşabilirsiniz.
Yazarlarımız: Muzaffer Onur, Enes Yanık, Bülent Duran, Ekin Karan, Hüseyin Özdemir, Demir Göç, Tahsin Abalı, Tarık Barbaros Pilevne, Sezai Çoruhlu, Tarık Aksoy, Necmettin Sarı, Sezgin Özden, Oğuz Kaan Erdoğan, Defne Seven ve Rüya Aslan.
Derginin kapağı Serra Yaman tarafından oluşturulmuştur.

Written By
admin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir