x
Close

Recent Posts

Sayılarımız

Peron Dergisi 4. Sayı

  • PublishedEylül 11, 2023

Peron Dergisi dosya konusundan hareketle yeni formatıyla yayımlandı!
Peron dergisi 4.sayısını Orhan Veli, Yaprak dergisi ve Atatürk üzerine kurdu, aynı zamanda ilk yılını da doldurmuş oldu. Normal koşullar altında dergi formatında çıkarılan “Peron”, “Yaprak” dergisini yâd edercesine bu sayısını gazete şeklinde hazırladı. Yine “Yaprak” dergisini anmak adına aynı kalitede olmasa da yeni köşeler, 4.sayıda gazetede kendilerine yer edindiler. Yaprak dergisinde yer alan “Batıdan Sesler”, “Olan Biten” gibi köşe yazılarından örnek alınarak hazırlanan “Dünya Edebiyatından Haberler” derginin hemen ön yüzünde konumlandı.

Yaprak dergisinde yer alan “Batıdan Sesler”, “Olan Biten” gibi köşe yazılarından örnek alınarak hazırlanan “Dünya Edebiyatından Haberler” derginin hemen ön yüzünde konumlandı.
Sn. H. Deniz Duran

Ekin Karan, Orhan Veli ve Yaprak dergisinin hayatının detaylı bir şekilde incelendiği yazısı ile derginin çehresini oluştururken, Ahmet Kınalı da “Bir Ulusu Şekillendiren Lider: Mustafa Kemal Atatürk” başlıklı yazısı Atatürk’ü, imparatorluktan cumhuriyete geçişteki sahip olduğu önder kimliği üzerinden yola çıkarak anlatıyor.
Sezgin Özden “Kıştan Sonra”, Cihan Toprak “Kalp Ukdesi” ve Tarık Barbaros Pilevne, “Genesis/Var Olmanın Öyküsü” şiirleriyle yeni sayımızda yer aldılar.
Oğuz Kaan Erdoğan, evde nasıl müzik prodüksiyonu yapıldığını anlattığı yazı serisine bu sayımızda da devam etti.
Bu sayımız öykü türünün dominantlığını ortaya çıkardı ve okuyucuları öyküyle doyurmuş oldu. Sezai Çoruhlu “Son Nöbet”, Tahsin Abalı “Müptezeller”, Bülent Duran “Yangın”, İnci Begüm Topaloğlu “Labirentteki Macera” ve Tarık Aksoy “Kimse Geç Kalmamalı” adlı öyküleriyle yer aldılar.
Yazarlarımız: Ekin Karan, Tarık Barbaros Pilevne, Sezgin Özden, Cihan Toprak, Oğuz Kaan Erdoğan, Ahmet Kınalı, Tarık Aksoy, Bülent Duran, İnci Begüm Topaloğlu, Tahsin Abalı ve Sezai Çoruhlu.
Not: Dergide kelimelerin ayrımında oluşan bazı hatalar, teknik sorunlardan ötürü sonradan oluşmuş ve fark edilememiştir, bunun için şimdiden okurlarımızdan özür diler, keyifli okumalar dileriz. 5.sayımızda yeri göğü inletecek sürpriz bir yazı ve röportaj ile tekrardan sizlerle olacağız, görüşmek üzere, esen kalınız.
Derginin mizanpajı Serra Yaman tarafından oluşturulmuştur.

Written By
admin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir